400 років легендарній битві під Хотином

400 років тому, у вересні 1621 року, точилася знаменита Хотинська битва. На полі бою зійшлися три великі армії: з одного боку, майже 200-тисячне військо Османської імперії, з іншого – приблизно 32-тисячна польсько-литовська армія, а невдовзі їй на підмогу підійшло майже 45-тисячне Військо Запорозьке на чолі з гетьманатом Петром Конашевичем-Сагайдачним.

Ця битва стала кульмінаційним моментом цілої війни, яка завдяки битві отримала назву Хотинської (1620–1621). Битва стала апофеозом військової слави гетьмана Сагайдачного, але зразком як лебединою піснею, позаяк він дістав поранення, від якого вже не одужав і невдовзі помер.

-Якими були причини цієї війни?

Причини полягали в тому, що була порушена рівновага, яка існувала в регіоні між Османською імперією та Річчю Посполитою й Австрією. Це сталося через активне втручання у 1610-х роках Речі Посполитої у молдовські справи. Молдовський господар був васалом турецького султана, а Польща намагалася посадити на це місце свого ставленика. І це, ясно, не подобалося турецькому султанові.

-Скільки тривала ж ця битва?

У 1621 році битва за Хотин тривала чотири тижні, де союзне польсько-українське військо завдало поразки армії турецького султана.

На честь Хотинської битви Папа Григорій XV та Папа Урбан VIII за мужність війська присвятили день пам'яті – 10 жовтня і католицька церква до кінця XIX століття відправляла цього дня спеціальну службу.

-Яке значення та які наслідки Хотинської битви?

У результаті битви турки втратили до 32 тисяч чоловік і були змушені підписати Хотинський мирний договір, що завершив Польсько-турецьку війну 1620-1621 років. Розгром турецького війська під Хотином призвів до внутрішнього політичного послаблення султанської влади і відмови Османської імперії від намірів подальшого завоювання Європи.

Згадки про Хотинську битву:

 • 11 - 12 вересня в Кам’янці-Подільському на згадку про Хотинську битву відбувся військово-історичний фестиваль Schola militaria 2021. Численні товариства військово-історичних реконструкторів організовували турніри і змагання, муштри та маневри, тренування. Гості свята могли долучитися до екскурсій, що розповідали про життя військових таборів і фортець сімнадцятого століття. 

 • 7 вересня, за ініціативи Польського інституту в Києві, Музею Шереметьєвих, ВІК «Повітовий полк Київського воєводства», громадської організації «Департамент воєнно-культурної антропології» та Музею палацу короля Яна ІІІ у Вілянуві пройшла костюмована «Хотинська хода» київським Подолом. Учасники цієї події, вбрані в строї сімнадцятого століття, пройшли та проїхали на конях Андріївським узвозом і провели зібрання біля пам’ятника Сагайдачному. Хода стала цікавою акцією, яка працює з історичною пам’яттю.

Facebook ВКонтакте Twitter